Jdi na obsah Jdi na menu
 


Blitz kombinuje typ a produkci

3. 11. 2008

Bylo od něj prodáno přes milion inseminačních dávek (1,3 mil). Dvanáctiletý Fustead Emory Blitz -EX 94 je extrémě populární především díky uniformním přenosu typu a produkce. Když při poslední bonitaci klasifikátor hodnotil v jeho stáji, byl vyzván, zda Blitze nepřehodnotit z EX 94 na EX 95.

V srpnových plemenných hodnotách mu přibylo 5 000 dcer a jeho indexy jsou nyní již počítány ze 30 356 dcer ve 7 237 stádech. Jeho výjimečnost spočívá v +1000kg mléka a +2,29 v typu. V Kanadě je číslo 5 na LPI a v otcích s 99% spolehlivostí top 1 pro produkci. Ve velké Británii je pak v produkci číslo 4.

Blitz začal být používáný jako otec býků záhy po jeho prvních hodnotách a nyní už na výslunní přicházejí i jeho synové. Otec Blitze Emory dodnes drží rekord Select Sires pro procento úspěšných synů z testu. Testovalo se 30 synů a z toho 15 jich bylo využito v dalším šlechtění.

Když se Blitzovy dcery začaly telit, byly jedna jako druhá. Vyznačovaly se vysokou produkcí a plochými kostmi.Není tedy žádným překvapením, že i synové Blitze jsou produkčními býky. Mezi jeho nejúspěšnější syny bezesporu patří i Armstead a Baxter.

Armstead (Blitz×Rudolph) s 1814 body na TPI zaujme v typu (vemeno + 2,77 -zadní výška vemene + 4,24, končetiny + 2,44) stejně jako v produkci +630 kg mléka, nízké hodnotě som. buněk nebo vysoké dlouhověkosti + 2,9.

Baxter (Blitz×Mtoto) dosáhl v srpnových hodnotách 1859 TPI bodů. Jeho rodina také hluboce fixuje typ – celkový typ + 3,11. Za vemeno vykazuje vysokých +2,51 (zadní výška vemene + 4,95!!!) stejně jako +2,97 za končetiny. Produkci +787 kg mléka podtrhuje také vysokou dlouhověkostí +3,0. Oba býky je možné použít i do jalovic.

A z jakého šlechtění vlastně Blitz vzešel? Býk je výsledkem kombinace Emoryho, který v té době imponoval typem na dceru Teska- Fustead Tesk Bev EX 90. Tato dcera Fustead B-Star Blossum EX 90 byla vynikající produkční dojnicí. Za 365 dní nadojila 20 861l, což je dost i na dnešní dobu.

Jeden ze šlechtitelů Select Sires ( společnost odkud Blitz pochází) poznamenává, že vyšlechtit populárního býka, je celoživotním snem většiny analytiků. Každý se snaží hledat býky co produkují vyjímečné dcery. Blitz je jeden z těch, co ovlivňují tisíce stád po celém světě.

Aleš Hurta

zdroj: webové stránky společnosti World Wide Sires, news http://www.wwsires.com/content/news-releases

Celý článek ke stažení v PDF zde