Jdi na obsah Jdi na menu
 


Březnové české SIH

6. 3. 2008

Podíváme-li se na dnešní aktuální plemenné hodnoty holštýnských býků v ČR, uvidíme, že v žebříčku podle SIH nedošlo v podstatě k žádným výrazným změnám.

Žebříček SIH stále vede TERRAY, následovaný ECONOMEM (s naprosto stejnou hodnotou SIH 139,9 jako minule). Třetí příčku si drží EROTIC. Na špici se drží rovněž GAVOR (lepší o dvě desetiny – na 138,9).

GAVOR si drží také své neotřesitelné první místo v TOPce podle typu, kde má stále výrazný náskok na své pronásledovatele.
 

Jak vyplývá z článku Berta Wesseldijka z Holstein International (únor 2008), Gavor se objevuje v seznamu především německých plemenářských firem, jichž se dotazník ohledně nejvyužívanějších otců býků týkal (OHG, TOP Q, VOSt).

Vzhledem k tomu, že lednové plemenné hodnoty nepřinesly žádnou mladou hvězdu v holštýnském světě, má GAVOR dobrou šanci, aby s ním pracovaly (nebo již pracují) i další světové plemenářské firmy.

Každopádně své postavení v České republice si udržel a jak se zdá, stále je to jediný prověřený vysokopostavený syn Championa na světě.

Potěšitelné také je, že je to první býk z ČR, respektovaný jako otec býků ve vyspělých holštýnských populacích.

Lenka Kahánková