Jdi na obsah Jdi na menu
 


Doprověření býci – jejich atraktivita roste i díky fitness znakům

14. 11. 2008

 

Býci prověření na 99% – například z naší nabídky RAMOS, jen o 1% méně má LANCELOT – většinou mají stovky či dokonce tisíce dcer v indexu – se v poslední době na předních místech žebříčků vyskytují stále častěji a jsou také využíváni jako otcové býků.

Hrají ještě prominentnější roli než dosud – býci s maximální možnou spolehlivostí jejich produkčních indexů 99%. Skoro ve všech světových indexech se tito býci „uvelebili“ na horních pozicích. A chovatelé mléčného skotu jej využívají ve šlechtění svobodně a tvoří si tak další generaci krav.

Není divu. Tito býci se prověřili velmi rozsáhle – jejich indexy se ukázaly být mnohem stabilnější než indexy jejich mladších „kolegů“. Jsou to spolehliví partneři, o kterých je znám jasný šlechtitelský model. Farmáři v kostce vědí, jak s býky ve šlechtění zacházet, a tuto spolehlivost berou jako velkou výhodu, když tvoří nové kombinace.

Znají jejich přednosti i slabosti z vlastní zkušenosti,“ říká Piere Laliberté ze společnosti Semex, který tak naznačuje, že komerční farmáři mohou tuto kategorii býků využívat opakovaně k jejich prospěchu. Hlavně z pohledu spolehlivosti informací, které jsou v oblasti zdraví a plodnosti dostupné – a toto jsou pro chovatele velmi důležité znaky...

Celý článek ke stažení v PDF formátu zde.

 

Lenka Kahánková