Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stadel: stálice red-holštýnské populace

24. 4. 2008

Býk Stadel (TPI 1445) se narodil před více než 14 lety. Stále je však velice složité určit velikost jeho role v holštýnské populaci. Je spíše ceněn jako otec býků nebo jako producent dlouhověkých dojnic?

Ze 40 prvních synů z testu se jich přes 50% aktivně prodává po celém světě. Spousta z nich však své první indexy teprve očekává. Na mateřské straně vykazuje vynikající dlouhověkost (PL+ 4,8) a výborné utváření vemene (+1,78). Indexy jsou pochopitelně podpořeny značným množstvím dcer z druhého nasazení (79 591 dcer/20310 stád). Ve Švýcarsku se dokonce stále drží v první desítce.

Stadel je potomkem Stollberga. Svých prvních hodnot se dočkal v roce 1998. Při debutu v tehdejším holandském žebříčku (Inet) se nevešel ani do top 50. Hned ze startu se jevil jako velice slušný typař, ale jeho dcery neoplývaly extrémní produkcí (i když velice perzistentní).

Jeho síla začala vyplouvat na povrch až s následujícími plemennými hodnotami. Hned v dalším počítání šel v Inet přes 300 bodů nahoru a o půl roku později, kdy se setkává jeho předpoklad produkce dlouhověkých dojnic se změnou vah indexu naplno dokresluje své kvality.

Dnes po deseti letech není jen v top 10 ve Švýcarsku. V Holandsku patří k býkům s nejvyšším indexem dlouhověkosti. A v celkovém hodnocení za typ ho předstihli pouze jeho syn Classic a vnuk Twister.

Při debutu v 90. letech si farmáře jednoznačně získal líbivostí dcer. Dcery s vysokou dlouhověkostí vypadající skvěle i na dalších laktacích a podněcovaly analytiky býků, aby se Stadelem začali intenzivně pracovat. Pro jeho hromadné používání, jako otce býků, nebyla limitující ani produkce, kterou měl vždy jen uspokojivou.

Druhé nasazení navíc ukázalo, že Stadel  předběhl svou dobu. Nízké somatické buňky, plodnost a dlouhověkost představují v jeho potomstvu moderní genetiku.

Ve Švýcarsku bylo tetováno 22 synů Stadela. Dva čekají na své první hodnoty a 9 je aktivně prodáváno tamními plemenářskými společnostmi. Díky indexům, které z opětovného použití  získal je skutečně zřejmé, že to není ,,sprinter,, v produkci ale býk, který vrací vše svou celoživotní užitkovostí.          

Zajímavý je i pohled na jeho potomstvo. Mezi jeho dnes určitě zajímavé syny patří Classic, Elayo-RED,  Dominator, Stabilo nebo Devis. Právě u italského Elaya, syna ALpar.Factor Vienny (2 laktace 305 M 16404kg, T 3,8%, P 3,5%), se podařilo kompenzovat ve Stadelovu potomstvu produkci a zvýšit tak vyváženost jeho přenášených znaků. Elayo (TPI 1458) disponuje celkovým typem (+1,27), stejně jako střední produkcí (M 324kg) s vyváženýma složkama (T +0,00, B +0,02), nízkou hodnotou somatických buněk (+2,89) nebo pozitivní dlouhověkostí (+1,4). Věrohodnost jeho indexů je navíc posílena i skvělým natestováním v populaci (149 dcer/ 126 stád).

Závěrem nesmíme opomenout, že Stadel je hojně využíván i v dalších generacích. V Evropě dnes čeká na své prověření přes 100 synů ze Stadelových dcer (30 Švýcarsko, 30 Německo a 40 Holandsko). A v letech 2004,2005 a 2006 byl nejvíce využívaným otcem býků z mateřské strany v red-holštýnské populaci.   

 

 

Aleš Hurta

 

                                

zdroj Holstein International březen 2008   

 

článek ke stažení v PDF formátu